top of page

MUZICA\\WORKS

Mehmet Can Arslan Müziği

 
Biyografi

1984’ün Kasım ayında Adana’da doğdu. Müziğe beş yaşındayken kendi kendine org ve bağlama çalarak adım attı. Bağlamaya babasını izleyerek, orga ise dayısından görerek başladı. Erken okul yıllarındaki müzik dersleri dışında formal bir müzik ya da enstrüman eğitimi almadığından müzikle ilişkisini kısaca “alaylı” diye ifade eder.

İlerleyen yıllarda ise kendini geliştirebileceği farklı fırsatlara sahip oldu. Özellikle İzmir Fen Lisesi yıllarındaki müzik öğretmeni Sn. Mehmet Saçan’dan Türk Halk Müziği ve bağlama tekniği ile ilgili, Sabancı Üniversitesi'ndeki lisans yıllarında da Üsküdar Musiki Cemiyeti üyesi Sn. Ali Naci Erol’dan Klasik Türk Müziği’ne dair çok şey öğrendi.

Tüm öğretmenleri ve genel itibarıyla kendisine bir şey öğreten herkes onun için çok kıymetlidir ama, Mehmet Hoca'nın ve Naci Hoca'nın onda yeri apayrıdır. Hocalarının dışında, özellikle lisans eğitimi sırasında çevresinde yer alan müzisyen arkadaşları da müzik alanındaki gelişimine önemli katkılar sağladı.

“Sahne tozunu yutması” çocuk yaşlarına kadar uzanır. Ancak lise yıllarından başlayarak, özellikle de üniversite yıllarında müziğe yönelik artan uğraşı, ona bu alanda farklı projeler içerisinde yer alma şansı ve gerçek anlamda “sahnede olma” tecrübesi sundu.

Bir dönem başkanlığını da yaptığı Sabancı Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Grubu, Sezen Aksu KoroSU ve Avam Garde Orkestra bu projelerin en önemlileridir.

Bu projeler kapsamında Sabancı Gösteri Merkezi (SGM), Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi gibi pek çok farklı sahnede gerçekleşen konserlerde korist, solist ve orkestra elemanı olarak yer aldı.

 

Yine bu dönemde Amir Ateş, Avni Anıl, Gündoğdu Duran, Turhan Taşan, Zeynettin Maraş ve Sezen Aksu gibi Türk müziğinin ustası çok kıymetli bestekar ve sanatçılarla tanışma ve hatta aynı sahnede olma imkanı buldu.

Müzik çalışmaları ile ilgili olarak Sabancı Üniversitesi tarafından beş kez ödüle layık görüldü ("Özgün Söz ve Beste Çalışmaları", 2005; "Türk Sanat Müziği Korosu", 2005; "Sezen Aksu KoroSU", 2005; "Avam Garde Orkestra", 2006, 2007). Ayrıca beste ve performanslarıyla ilgili olarak ulusal basında yayınlanmış çeşitli haber ve gazete röportajlarında yer aldı.

Klavye / piyano, bağlama, klasik / akustik gitar çalabilmekte, bestelerini de ağırlıklı olarak bu enstrümanlarla yapmaktadır. Fakat genel olarak bir enstrümanı çalanın her enstrümanı çalabileceğine inanır. Ayrıca, türü ne olursa olsun, yeter ki "iyi müzik" olsun der, ve keza kendisi de “iyi müzik” dinlemekten keyif alır…

Müzikle ilgisi önceleri yalnızca çalmak ve söylemekten ibaretken, kalpten gelen sözlerle kulağında duyduğu ezgileri birleştirebildiğini görüp kendini bu şekilde de ifade edebildiğini anlayınca, üretmenin kapılarını da aralamış oldu. Zaten bu sayfa da naçizane o "üretilenleri" artık paylaşma ihtiyacının bir sonucu olarak doğdu. 

İlk bestesini ortaokul yıllarındayken yapmıştı, ancak o beste - “bu şarkıyı sen mi yazdın?” diye soran bir komşularının şaşkınlığını saymazsak - evde pek de ses getirmemişti ;)

Çeşitli formlarda çok sayıda bestesi bulunmaktadır. Bu besteler arasında Türk Sanat Musikisi'nin değerli bestekarlarından Sn. Avni Anıl’a ithafen ("Şarkılar Sensiz Olmaz", 2005) ve merhum iş insanı Sn. Sakıp Sabancı anısına ("Ağa’ya Ağıt", 2005) yaptığı iki beste de yer alır.

Bestelerinin bir kısmının sözleri, yine Sabancı Üniversitesi yıllarından dostu Galip Karabatak’a aittir. Beraber yazdıkları bir şarkı ile TRT’nin 2004 yılında açmış olduğu Sanat Müziği dalındaki beste yarışmasına da katılmışlardır. 

Ayrıca tematik müzikler de üretmiş, yine üniversite yıllarındayken bir arkadaşının çekeceği kısa filmin müziklerini ve SUDergi internet sitesinin müziğini yapmış, farklı global markaların reklamları için de reklam müzikleri ve audio logolar hazırlamıştır.

Şimdi ne mi yapıyor?

Çalıp söylemeye ve üretmeye devam ediyor…
 

 
Performans Galerisi

 

Besteler

MUZICA\\WORKS YouTube Kanalı üzerinden besteleri dinlemek için tıklayın:

Sheet Music

İletişim

Mesajınıza teşekkürler. Size en kısa sürede dönüş sağlayacağız.

  • YouTube
  • Instagram
  • Twitter

Copyright © 2002-2024
MUZICA\\WORKS

Mehmet Can Arslan Müziği
All rights reserved.

bottom of page